Kołki rozporowe są używane na co dzień w budownictwie oraz remontach w domu. Są bardzo popularnym elementem łączeniowym. Kołki znajdują swoje zastosowanie w bardzo wielu rodzajach prac. Dzięki nim można mocować śruby oraz wkręty, a dodatkowo sprawdzają się zarówno w miękkich, jak i twardych rodzajach konstrukcji.
Kołki rozporowe charakteryzują się przede wszystkim rozprężeniem na całej swojej długości, łącząc się w okolicach kołnierza, na samej górze, czym różnią się od tradycyjnych modeli. Specyficzna budowa kołków działa korzystnie na ich przyczepność, a co za tym idzie, mocowanie ich w ścianie jest zdecydowanie pewniejsze oraz odporne na różne warunki otoczenia. Podczas wiercenia należy pamiętać, że rozporowe kołki szybkiego montażu nie potrzebują głębokich i dużych otworów. Bardzo często takie kołki można spotkać w wielkich płytach, które wbrew pozorom, są cienkie, a co za tym idzie inne rodzaje łączeń nie byłyby korzystnym rozwiązaniem.
Najważniejszą pozytywną cechą opisywanych kołków, jest posiadanie odpowiednich wypustek, które są niewielkie i znajdują się w okolicach kołnierza, a ich rolą jest ochrona przed przekręcaniem się kołków podczas wykonywania montażu. Wpływa to na wygodę oraz swobodę pracy, a także eliminuje nieprawidłowości. Parametry kołków rozporowych są bardzo zróżnicowane, w zależności od materiału, z jakiego zostały wytworzone. Dużo rodzajów spełnia wymogi przepisów przeciwpożarowych, a więc mogą być wykorzystywane podczas prowadzenia budowy obiektów publicznych, takich jak muzeum, kino, szkoła. Wśród rodzajów kołków, warto wspomnieć także, że te o średnicy 10 mm mogą znieść obciążenie nawet do 250 kg podczas obsadzania w betonie. Mogą być obsadzane w różnych materiałach, od płyt gipsowych, pustaków, aż po cegły czy gazobeton.
Ważne jest, aby przed zakupem, zapoznać się z parametrami kołków rozporowych podanych przez producentów, do których zalicza się maksymalne obciążenie, a także wytyczne dotyczące materiałów, w których będą one obsadzane.